Üzüntü Yerine Sevinç

 

Hemen konuya gireyim: Eğer şu an depresyonda hissediyorsanız, orada kalmak zorunda değilsiniz. Cesaretlenin çünkü bu yazı dizisi depresyonu, üzüntüyü, endişeyi ve kaygıyı yenmeniz için size doğal ve ruhsal adımları sunacaktır. Artık “acının derinliklerinden” çıkabilirsiniz ve istikrarın, hayat doyumunun ve zihin huzurunun düzlüklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Yirmi beş yıldan beri görev yapan bir hekim olarak hastalarımda çarpıcı bir biçimde hem depresyon hem de kaygı artışı vakaları gözlemledim. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki zihinsel hastalıklar ile ilgili bozukluklar kesinlikle ürkütücüdür. Yetişkin Amerikalıların her yıl yüzde 26.2’sinin teşhis edilebilir bir zihinsel bozuklukla mücadele ettiği tahmin edilmektedir – bu her dört kişiden bir kişi anlamına gelir. Bu rakam yaklaşık 57.7 milyon insana denk gelmektedir.

Amerikalılar tipik bir biçimde stresi en üst düzeyde yaşamaktadırlar; üstelik stres düzeyleri giderek de artmaktadır. Günümüzde ise Amerikalıların, bu kitabın ilk yazıldığı 1999 yılından daha fazla strese sahip olduğuna inanıyorum. Bugün gazeteler ve yirmi dört saat yayın yapan haber ağları sıklıkla savaş tehditleri ve terörizm gibi haberleri sunmaktadır ve bu da insanları depresyona ve kaygıya sevk etmektedir.

Ayrıca pek çok Amerikalının gündelik hayatlarında yaşadıkları, haberlerde izlediklerinden daha stres vericidir. Giderek bozulan bir ekonomiden dolayı pek çok Amerikalı işini kaybediyor, evlerini ve borsadaki birikimlerini kaybediyorlar. İşlerini korumayı başarmış kişiler ise daha uzun süre ve daha zorlu bir çaba göstererek çalışıyorlar – bu uğurda bazıları daha az kazanıyor ya da bazı haklarını almıyorlar.

Öte yandan bir de aile stresi var – her şeyi tamamlayacak zamana sahip olamıyorlar. Dahası bazı aileler boşanma görmüş ve parçalanmıştır ya da tekrar evlilik yoluyla ailede birleşme söz konusu olmuştur – bu durumlar da çok stres yaratır. Pek çok ergen genç ya isyan ediyor ya da uyuşturucu madde kullanıyor. Çocuklar bile örneğin semt çeteleri, okulda silah kullanımı ve çocuk kaçırma olayları gibi önceden kaygı çekmedikleri konular için artık kaygı çekmektedirler.

Bu tür durumlar aramızda en olumlu düşünenleri bile stresle, endişeye, kaygıya, korkuya ve üzüntüye sevk etmeye yeter de artar. Ancak bazıları için bu tür hisler pek da kolay ortadan kalkmaz; tersine bu hislerden kurtulamazlar ve kendilerini hem depresyonun hem de kaygının içinde buluverirler.

Depresyon ve kaygı beraberinde pek çok soruna yol açmaktadır, örneğin, fiziksel rahatsızlıklar, yok olmuş aileler, evlilik ilişkileri, fiziksel taciz ya da iş kaybı ile birlikte gelen ciddi duygusal acılar ve bunun sonucunda alışkanlık haline gelen rahatsızlıklar… Depresyon ve kaygı, üretken ve doyurucu bir yaşam sürmenizi engelleyecek kadar hayatınızı kontrol edebilir. Eğer bu tarif sizi ya da sevdiğiniz bir kişiyi anlatıyorsa, büyük olasılıkla ya depresyon ya kaygı ya da her ikisi birden söz konusudur. Kaygı konusunu bir sonraki bölümde ele alacağım. Şimdilik depresyon üzerine yoğunlaşalım.

Daha önce belirttiğim gibi sevilen birinin ya da bir dostun vefatı, iş kaybı, boşanma, ayrılma veya başka bir önemli kayıp gibi durumlarda “üzüntü” ya da “keder” hissetmek normaldir. Ancak belirli bir sebep olmaksızın sürekli depresyon yaşayan bir kişi şunu bilmelidir: bu durum daha büyük bir depresyonun ve dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir hastalığın habercisidir.

Ancak sevindirici bir haberim var, tüm bu durumların üstesinden gelmenin bir yolu var. Tanrı depresyonu ve kaygıyı mağlup etmeniz için hem doğal hem de ruhsal alemde kaynaklar sağlamıştır. Bu kitapta haritası çizilen olumlu adımları attığınızda depresyonun yerini ümit alacak ve içsel huzurunuz kaygıyı yenecektir. (Not: eğer yaşadığınız depresyon düzelmezse ya da daha derinleşirse, bir hekimle, kilise önderiyle, psikologla, zihinsel sağlık danışmanınızla ya da Hıristiyan bir danışman ile görüşün. Bazen en güçlü kişilerin bile yardıma ihtiyacı olur ve bunun ayıplanacak bir yanı yoktur.)

 

Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin. O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır.

FİLİPİLİLER 4:6-7

 

Kaynak: Don Colbert

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın