Zehirli Bir İnsanın Belirtileri

Zehirli olarak adlandırılması gereken insanlar vardır. Birisinin zehirli olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Zehirli davranışı nasıl tanımlarsınız?

Zehirli insanların ortak birçok özelliği vardır. En zehirli davranış, duygusal bir ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkar. Zehirli insanlar genellikle bir tür travmadan veya ihmalden geçmişlerdir ve tüm enerjilerini doyumsuz görünen bu duygusal ihtiyacı doldurmaya çalışarak harcarlar. Zehirli insanlar diğer insanları ve durumları kendilerini odak noktası olacak şekilde yönlendirirler. İhtiyaç duydukları aşırı dikkati alamazlarsa, öfkeli, somurtkan veya pasif-agresif olabilirler.

Zehirli insanlar, başkalarının dikkat veya övgüsünü almak için mücadele ederler. Bu, kurnazca veya aşikar olabilir. İyi yapılmış bir iş için övgü ararlar veya her zaman son sözü söyleyip hikayenin sonunu kendileri hazırlamak zorunda hissederler.

Zehirli insanlar genellikle kontrolü elinde tutarlar. Sonucu kendi lehine yönlendirmek veya kendilerini iyi göstermek için her durumu kontrol etmeye çalışırlar. Derin köklü ihtiyaçlarının karşılanmayacağını bilerek kontrolü başkalarına vermekten korkarlar. Örneğin, çocukları gibi önce gelmesi gerekenlerin zararına dahi olacak olsa bile, bir durumu kontrol etmek ve değiştirmek için birçok farklı davranış biçimi kullanırlar. Zehirli ebeveynler çocuklarını manipüle edebilir, böylece gerçekte olduğundan daha iyi ebeveynler gibi gözükürler. Romalılar 16: 17-18, “Kardeşler, size yalvarırım, aldığınız öğretiye karşı gelerek ayrılıklara ve sapmalara neden olanlara dikkat edin, onlardan sakının. Böyle kişiler Rabbimiz Mesih’e değil, kendi midelerine kulluk ediyorlar. Saf kişilerin yüreklerini kulağı okşayan tatlı sözlerle aldatıyorlar.”

Zehirli insanların bir tartışmayı çözmek istemediklerini anlamak önemlidir. Dramdan beslenirler. Sizin duygusal dengenizle oynayarak güçlerini korurlar. Sürekli olarak size çözüm sunmadan tüketen biriyle uğraşıyorsanız, bu zehirli bir kişiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Süleyman’ın Özdeyişleri 22: 24-25 “Huysuz kişiyle arkadaşlık etme; Tez öfkelenenle yola çıkma. Yoksa onun yollarına alışır, Kendini tuzağa düşmüş bulursun.” der.

Zehirli insanlarla baş etmenin en iyi yolu nedir? Zehirli insanlara karşı sağlıklı sınırlar oluşturmak çok önemlidir. Sınırlar başkalarına, ne beklendiğini ve hangi davranışlara tolerans gösterilmeyeceğini bildirir. Zehirli insanlar sınırları kabul etmekte güçlük çekecek ve büyük olasılıkla ilk önce onlara saygı duymayacaklardır. Eğer zehirli bir kişi sınırlarınıza saygı duymazsa, onlarla tüm bağlarınızı kesmeniz gerekir. Sınırlarınıza saygı duyduklarındaysa, sizinle tekrar etkileşime girmelerine izin verebilirsiniz.