Fırtınada Huzur

Herkes fırtınalarla karşı karşıya kalır; bu kaçınılmaz bir gerçektir. Bazı fırtınaların gücü karşısında aciz hissedebilir ve içinden nasıl çıkacağımızı merak ederiz. Böyle fırtınalarda hayatta kalıp kalamayacağımızı merak ederiz.

Öğrenciler hayatta kalıp kalamayacaklarını merak etmelerine sebep olan bir fırtınayla karşılaştılar. Luka 8:22, İsa’nın teknede onlarla olduğu gerçeğine rağmen, fırtınanın onların imanını sarsan şiddetini görüyoruz. Gölü geçerken fırtına şiddetlenmeye ve tekne su ile dolmaya başladı. Öğrenciler hayatları için korkuyorlardı. İsa uyuyordu. Öğrenciler O’nu uyandırdı. “Efendimiz, Efendimiz, öleceğiz!” diye haykırdılar. İsa kalkıp rüzgarı ve kabaran dalgaları azarladı. Fırtına dindi ve ortalık sütliman oldu. İsa daha sonra öğrencilerine döndü ve “İmanınız nerede?” dedi. Şaşkındılar. Bu adam nasıl oluyor da rüzgara ve dalgalara buyruk verebiliyordu?

Fırtına, kelimenin gerçek anlamıyla bir fırtına ya da yaşamdaki zorluklar olabilir. Bir hastalık, travma, taciz veya sevdiğimiz kişiden gelen bir saldırı olabilir. Bizi çevreleyen fırtına şiddetlenmeye başladığında, umudumuzu yitirmiş gibi hissedebiliriz. Dalgalara ve rüzgâra odaklandığımızda, İsa’nın bizimle aynı teknede olduğunu unutabiliriz. Ancak odağımızda O’nun olması işin anahtarıdır.

Bir fırtınanın ortasında huzur bulmanın sırrı, fırtına gelmeden önce hayatımızı buna hazırlamaktır. Tıpkı öğrenciler gibi, biz de İsa ile birlikte yürüyebilir, O’nun doğasını ve karakterini öğrenebiliriz. O’na tam olarak güvenmeyi öğrendiğimiz bir ilişki geliştirebiliriz. Böylece kendimizi O’na, Efendimize teslim ederken, O’nun bizimle olduğunu ve bize karşı olmadığını bilerek O’nda dinlenebiliriz. O, iyi ve sevgi dolu bir Tanrı’dır. Bizim için zaten büyük bir bedel ödedi. Neden yaşamın fırtınalarında teknemizi yönlendirmemize yardım etmesin?

Bu doğrudur, hayatlarımıza fırtınalar gelir. Varlığımızı sarsmaya çalışabilir. Ancak fırtınanın ortasında esenliği bulmak mümkündür. İsa, bizim esenliğimizdir. O, bizim güçlü kulemizdir. O’na sadık kaldıkça, huzur içinde kalabiliriz.