Misyonum Nedir?

Misyon Tanımı
Misyon, Tanrı’nın size sunduğu (veya açıkladığı) vizyonu gerçekleştirmenize yardım etmenizi sağlayan bir görev, çağrı veya amaçtır. Misyon ve vizyon birlikte gider. Vizyon, neler olabileceğinin büyük resmini sunar ve misyon, vizyonun nasıl gerçekleştirileceğini belirler. Arzu edilen geleceği gerçekleştirmek için işin yapılacağı araçları, yöntemleri ve/veya davranışları sunarak vizyona ulaşmak için nasıl ilerlediğinizi açıklar.

Bir Misyonu Tanımlamanın Önemi

Tanrı’dan olan bir misyonu tanımlamak çalışmamıza odaklanacak ve bizi gereksiz uğraşlardan kurtaracaktır. Sıklıkla, yaptığımız şeyi neden yaptığımızı düşünmeden kendimizi gereksiz bir aktiviteye dahil ederiz. Bir vizyonumuz ve misyonumuz olduğunda, vizyon başarısı için neyin önemli olduğunu ve misyon başarısını neyin engelleyeceğini değerlendirebiliriz. Bu analiz, doğru şeylere evet dememize ve istenmeyen etkinliklere hayır dememize olanak tanır.

Benim vizyonum, cesur liderlerin Tanrı’daki geleceklerini tam olarak yaşamaları misyonumsa, bu liderleri Tanrı’nın yarattığı ve çağırdığı kişi olmaları için cesaretlendirmek, donatmak ve güçlendirmektir. Benim rolüm, teşvik etmek, donatmak ve güçlendirmektir. Bu noktada bir fırsat karşıma çıktığında, görevime uyup uymadığını hemen tespit edebilirim. Yeni liderler yetiştirmek için bir ekipte hizmet etmem istenirse, bunun Tanrı’nın bana verdiği misyona ne kadar uygun olduğunu görebilirim. Ama eğer birisi beni bir depolama ünitesinde malzeme düzenlemeye davet ederse, bunun benim misyonum olmadığını kolayca söyleyebilirim. Ancak, ilkine evet, ikincisine hayır demeden önce, Tanrı’ya bunun yaşamım için olan daha büyük planının bir parçası olup olmadığını sormalıyım. Tanrı’nın izni, iyi bir misyon fırsatının yerini alır.

Misyonunuzu Tanımlamak için Basit Bir Süreç
Tanrı, seni asla terk etmeyecek, seni asla bırakmayacaktır. Size bir vizyon verdiğinde, o vizyonu gerçekleştirmek için size bir misyon da sunar. Genellikle, vizyonu anlamak dua ve bir süreç gerektirir. Bazen Tanrı bunu aniden gözler önüne serer. Aynı şekilde, misyon da duayla birlikte bir süreç alabilir ya da ruhsal bir deneyim anında aniden ortaya çıkabilir. Normalde Tanrı, biz, yapmamız için çağırdığı şeyle güreşirken, Yakup’un deneyimini yaşamamıza izin verir. Bu neyin Tanrı’dan, neyin bizim kişisel isteklerimizden geldiğini anlamamıza yardım eder. O’nun yolu her seferinde en iyisi olacaktır.

 1. Dua edin ve Tanrıdan size armağanlarınıza, yeteneklerinize ve kabiliyetlerinize uygun misyon sözcükleri vermesini isteyin.
 2. Misyon sözcüklerini 2, 3 ya da 4 anahtar kelimeye daraltın.
  (Benim kelimelerim: Cesaretlendir, Donat ve Güçlendir)
 3. Tanrı’ya dua edin ve kiminle ya da ne için çalışmanız gerektiğini sorun.
 4. Bir liste yaparak net bir şekilde tanımlayın. (Benimki “kiminle”: Liderler)
 5. Dua edin, üzerinde çalıştığınız konuların sonucunu Tanrıya sorun.
 6. Bunu mümkün olduğunca sade yapın. (Sonuç için umudum: Olmak için çağrıldıkları ve yaratıldıkları Tanrısal kimliğe uygun biçimde yaşayan önderler)
 7. Bunları hatırlamak için kolay bir ifadeyle yazın.
 8. Tanrı’nın size verebileceği daha fazla olasılık için hazırlıklı olun.

Unutmayın ki, bu aşamalar, dua ve zaman alır. Tanrı’nın sizi yapmanız için çağırdığı ve yarattığı kişiden emin olana kadar devam eder. Ayrıca bu ilk adım sizi şaşırtacak ve donatacak bir maceranın başlangıcı olacaktır. Tanrı’nın sizin gerçek potansiyelinizi ortaya koymasını izleyin.

 1. Düşünmek için sorular: Tanrı’nın verdiği armağanlarınız, yetenekleriniz ve kabiliyetleriniz nelerdir?
 2. Tanrı’nın hayatınızdaki misyonunu yerine getirmek için bu armağanları, yetenekleri ve kabiliyetleri nasıl kullanıyorsunuz
 3. Başkalarının misyonlarını keşfetmelerine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Mission Statements hakkında daha fazla bilgiyi The Path by Laurie Beth Jones’da bulabilirsiniz.

Dr. Kim Jessie, DMin
Her Hakkı Saklıdır.