Eğer Cinsel İstismara Uğradıysanız

 

Eğer bir cinsel istismar mağduruysanız Tanrı’nın sizi bir an bile terk etmediğini bilmelisiniz. Tanrı sizinle ilgili her şeyle yakından ilgilidir (Mezmur 139:3). Acılarınızı bilir ve hayatınıza tam şifa getirip sizi tamamen yenilemek için bir planı var. Göksel Baba’nın şifasını alırken aşağıdaki şu adımları düşünün:

  1. İstismar ile yüzleşin.

Utanç ile iç içe geçmiş istismara dayanmak güçtür. Acıyı bir süre gizleyebilirsiniz ama yaralar bir şekilde gün yüzüne çıkar. Ama rahatlayın, Tanrı yaşamak zorunda kaldığınız dehşeti biliyor (bkz. Mezmur 139, Matta 10:29-31). Tüm kabuslarla yüzleşebilmek için Tanrı’dan güç isteyin.

 

  1. Bağışlayın ve bırakın.

Her ne kadar zor olsa da size karşı kötü eylemlerde bulunan kişileri bağışlamalısınız. Belki şu anda imkansız gibi görünebilir ama bağışlamak içinde bulunduğunuz tahribatı durduracaktır (2 Samuel 13:23-29). Ve bu kişileri bağışlayabilmeniz için Tanrı’dan güç ve lütuf isteyin (Mezmur 42:3-49, 62:8).

 

  1. Bir barınak arayın.

Eğer hala istismar edildiğiniz bir ilişki yaşıyorsanız derhal bir barınak arayın. Ailenize, akrabalarınıza dönün kilisenize ya da devlet yetkililerine başvurun. En önemlisi de Tanrı’nın kollarının barınağına sığının. Tanrı’ya dua ile dönün ve O’nun Kutsal Sözlerinden güç alın, örneğin Mezmurlar bölümünde zor zamanlar için pek çok yüreklendirici söz bulunmaktadır.

 

  1. Hayata devam edin.

Size kötülük edenleri bağışladıktan ve Tanrı’dan yardım istedikten sonra İsa’nın size verdiği bol yaşamı kabul edin, “Hırsız ancak çalıp öldürmek ve yok etmek için gelir. Bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim” (Yuhanna 10:10). İlerleyin ve geçmişi Tanrı’nın ellerine bırakın, “Kardeşler, kendimi bunu kazanmış saymıyorum. Ancak şunu yapıyorum: Geride kalan her şeyi unutup ileride olanlara uzanarak, Tanrı’nın Mesih İsa aracılığıyla yaptığı göksel çağrıda öngörülen ödülü kazanmak için hedefe doğru koşuyorum” (Filipililer 3:13-14).

 

Dua Edin

Eğer hayatınız bir taciz ya da istismarla mahvolduysa, şimdi gözlerinizi İsa Mesih’e çevirin ve bir dua ile önünde eğilerek hayatınızın kontrolünü eline almasını isteyin: “Sevgili Rab İsa, daha önce bu durumlar hiç yüzleşmedim ve daha önce böylesine zor bir durumda kalmadım. Lütfen mükemmel sevgin ve merhametinle gel ve hem bende hem de ailemde çalış. Bizi tutsak kılan zincirleri kır. Ve kurtarışının sevinciyle bizleri tazele! İsa Mesih’teki bağışı ve şifayı kabul ediyoruz. Amin.”

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın