Tanrı’nın Varlığında Dinlenmek

Tanrı’nın varlığında dinlenmeyi öğrenmemiz son derece önemlidir. Dinlenmek demek hiçbir şey yapmadan durmak demek değildir, sakin kalmak ve Tanrı’nın varlığını fark etmek demektir. Tanrı bize haftada en az bir kez dinlenme buyruğu vermiştir. Bu dinlenme zamanında yapacağımız tek şey Tanrı’nın gerçekliğini kabul etmektir ve O’nun “Tanrı” olduğunu itiraf etmektir.

 

Eğer bu dinlenme zamanlarını düzenli bir şekilde yapmazsak, Tanrı’ya bu hayatı O olmadan yaşayabileceğimizi söylemiş oluyoruz. Bu hayatı Tanrısız yaşayamayız. Tanrı bizim fark ettiğimizden daha fazla bizi izler. Hiç yılmadan imkansızı gerçekleştirir. İnsanların yaşamlarından gece ve gündüz kadar büyük değişiklikler yapar. Tanrı O’nunla geçireceğimiz bu dinlenme zamanlarına layıktır.

 

Hayatın akışını bir an bir kenara bırakıp Tanrı’nın varlığında dinlenmeye başlamakta zorlanıyor musunuz? İsa’ya vermiş olmanız gereken kaygıları ve yükleri hala taşıyor musunuz? Hiçbir zaman geç değil. Şimdi tüm dertlerinizi ve yüklerinizi Tanrı’ya verin ve bugün O’nda dinlenmeniz için size yardım etmesini dua ile söyleyin.

 

Dinlenme Duası

Sevgili Rab İsa,

Senin varlığında dinlemek için zaman ayırmadığımdan dolayı tövbe ediyorum. Sensiz bir gün bile yaşayamam. Rab, şimdi tüm ihtiyaçlarımı al. Yüreğimdeki her yükü kaldır. Her tür suçluluk, kaygı hissini ve senden olmayan her duyguyu yok et. Kendimi senin değerli kanınla örtüyorum. İsa, beni senden ayrı koyan her tür engeli kaldır ve her dikkat dağıtan şeyi yok et.

Şimdi bu zamanı sana adıyorum. Senin temizleyen dokunuşunu ve sonsuz esenliğini alıyorum. Beni ve sevdiklerimi koruduğun için ve imkansızı gerçekleştirdiğin için teşekkür ederim. Tüm görkemi, saygıyı ve övgüyü almaya layıksın! İsa, şimdi her şeyimi tamamen sana veriyorum. Ben ve sahip olduğum her şey sana aittir. Sende dinlenmeme yardımcı ol Rab. Bugün beni sendeki taştın sevgi, esenlik ve sevinçle doldur. İsa Mesih’in adında. Amin.

 

Dinlenme ile ilgili Ayetler

 

Matta 11:28

“Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm.

 

Yaratılış 2:2-3

Yedinci güne gelindiğinde Tanrı yapmakta olduğu işi bitirdi. Yaptığı işten o gün dinlendi. 3 Yedinci günü kutsadı. Onu kutsal bir gün olarak belirledi. Çünkü Tanrı o gün yaptığı, yarattığı bütün işi bitirip dinlendi.

 

Mısır’dan Çıkış 20:8-10

Şabat Günü’nü* kutsal sayarak anımsa. 9 Altı gün çalışacak, bütün işlerini yapacaksın. 10 Ama yedinci gün bana, Tanrın RAB’be Şabat Günü olarak adanmıştır. O gün sen, oğlun, kızın, erkek ve kadın kölen, hayvanların, aranızdaki yabancılar dahil, hiçbir iş yapmayacaksınız.

 

Mısır’dan Çıkış 33:14

RAB, “Varlığım sana eşlik edecek” diye yanıtladı, “Seni rahata kavuşturacağım.”

 

Markos 2:27

Sonra onlara, “İnsan Şabat Günü için değil, Şabat Günü insan için yaratıldı” dedi.

 

Mezmur 4:8

Esenlik içinde yatar uyurum,

Çünkü yalnız sen, ya RAB,

Güvenlik içinde tutarsın beni.

 

Filipililer 4:6-7

Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin.

 

Mezmur 55:6

“Keşke güvercin gibi kanatlarım olsaydı!”

Dedim kendi kendime, “Uçar, rahatlardım.

 

Mezmur 23

RAB çobanımdır,

Eksiğim olmaz.

2 Beni yemyeşil çayırlarda yatırır,

Sakin suların kıyısına götürür.

3 İçimi tazeler,

Adı uğruna bana doğru yollarda öncülük eder.

4 Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile,

Kötülükten korkmam.

Çünkü sen benimlesin.

Çomağın, değneğin güven verir bana.

5 Düşmanlarımın önünde bana sofra kurarsın,

Başıma yağ sürersin,

Kâsem taşıyor.

6 Ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni,

Hep RAB’bin evinde oturacağım.

 

Mezmur 37:7

RAB’bin önünde sakin dur, sabırla bekle;

Kızıp üzülme işi yolunda olanlara,

Kötü amaçlarına kavuşanlara.

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın