Mükemmel Uykunun Sırrı

 

Uyku sorunlarından kurtulma tanıklığım

Yıllarca uyku sorunları yaşadım. Uyuyabilmek için Ambien türü ilaçlar kullandım ve bu ilaç etkisini yitirmeye başladığında Nyquil, Tylenol Pm, Advil pm, Benadryl gibi ve bulabildiğim ne ilaç varsa kullandım. Bu ilaçlar bir sure sonra etkilerini yitirdi. Dahası metabolizmamı yavaşlattı ve açlık hissi ile yeme krizlerini artırdı. Hem kilo aldım hem de uykusuzluğum geçmedi.

 

Bu olanlardan sonra bir gün Rab’be dua ediyordum ve Rab bana nazik bir sesle konuştu. Rab Kendisi dışında her şeyi denememden ne kadar üzüntü duyduğunu bana söyledi. O zaman uyku sorunlarımı Rab’be teslim etmemiş olduğumu fark ettim. Rab’bin dışında her şeye başvurduğum için tövbe ettim. O zaman Rab’be şöyle dua ettim: “Rab İsa, tüm bu kimyasal maddelere başvurduğum ve bütün bu ilaçların Senin tapınağın olan bedenime girmesine izin verdiğim için beni bağışla. Bugünden itibaren uyku kaynağım olarak yalnızca Sana başvuracağım. Eğer sen bana uyku vermezsen, dua ederek ve sana ilahiler söyleyerek uyanık kalacağım. Eğer uyuyamazsam insanlar için ve uluslar için dua edip yakaracağım. Senin Sözünü okuyacağım. Eğer tüm gece gözüme uyku girmeyecek olursa, Seninle tüm gece süren bir dua toplantısı yapacağım. Ama Sana güveniyorum, beni bir bebek gibi uyutacağına inanıyorum. İsa Mesih’in adında. Amin.”

 

Bu dua uyku konusunda hayatım için bir dönüm noktası oldu. Elbette bazı günler uykuya dalmakta güçlük çektim. O geceleri İsa ile dua gecesine çevirdim. “Madem uykum gelmiyor Rab, o zaman Sen bana uyku verene kadar, dua edeceğim.”

 

Danimarka’da Uykusuzluk Çeken 60 yaşlarında bir kadının tanıklığı

 

Geçen yıllar boyunca kendimi uykusuzluk çeken insanlar için dua ederken buldum ve bunun sonrasında insanlardan iyileşme haberleri ve tanıklıkları almaya başladım, Tanrı bu kişilerin uyku sorunlarını gidermişti.

 

Bir keresinde Danimarka’da büyük bir konferansta vaaz veriyordum. Vaaz sonrası insanları dua etmek için öne davet ettiğimde 60 yaşlarında bir kadın yaklaştı ve dua isteğini tercümana iletti. Kadınla Danimarka dilinde anlaşan tercümana bana çeviri yapmamasını söyledim çünkü Rab lütfu aracılığıyla bu kadının dileğini bana açıklamıştı. Elimle kadının yüzüne dokundum ve bu kadının hayatının neredeyse tamamında etkin olmuş uyku bozukluğunu azarladım. Aynı zamanda onun yüreğine esenlik gelmesi için dua ettim çünkü uyuyamama sorunlarının kökeninde esenlik eksikliği vardır. Gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Ona sarıldım, sonra ayrıldı.

 

Ertesi gün yine aynı konferansta konuşma yapıyordum. Konuşma sonrasında insanları dua için öne davet ettiğimde yine aynı kadın çıkageldi. Bu sefer tercümandan kadının neler söylediğini çevirmesini rica ettim. Kadın çok sevinçliydi. Durmadan bana heyecanla sarılıyordu. Gece hiç ilaç almamış olmasına rağmen bebekler gibi bir uyku çekmişti. Uykusuzluk hastalığından tamamen özgür oldu.

 

Uykusuzluğun Sebepleri

 • Stres
 • Huzur eksikliği
 • Acı / Duygusal yaralar – taciz, insanların acımasız yorumları, sevilen bir kişinin vefatı (derin acı)
 • Olaylar, insanlar, haberler ve filmler hakkında olumsuz düşünceler besleme
 • Üzüntü / Kızgınlık – eşinize, annenize babanıza, akrabalarınız ve diğer insanlara karşı kızgınlık
 • Korku: karanlıktan korkmak, gelecek korkusu ya da endişesi, terör korkusu
 • Evinizde ve odanızda kötü bir varlık olması korkusu (Her tür korku 2 Timoteos 1:7’ye göre reddedilmelidir: Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir.”)
 • Kabuslar: Kabuslar Şeytan’dan ve cinlerden gelir. Bunlar için dua etmeniz gerekir. Kabuslar söz konusu olduğunda cinlere açık bir kapı bırakılmış olmalı. Cinlere açık olan kapıları göstermesi için Kutsal Ruh’a yalvarın. İtiraf edin, tövbe edin ve kabuslardan özgür olun. Eğer sık sık kabus görüyorsanız özgürlük duasını yapmanız gerekir.
 • Kaygı ve endişe: finansal, yaşama dair, insan ilişkileri ve iş ile ilgili kaygılar
 • Gece gerçekleşen saldırılar: Nefes alma sorunları ya da soluk alıp vermenin duraksaması (Ölüm ruhu, İzebel ruhunun saldırıları, büyülere açık bırakılmış kapılar)
 • Sürekli geçmişi düşünmek ya da geçmiş anıları zihnimizde canlandırmak ya da sizi rahatsız eden bir olayı düşünmek
 • Kafaya takmak – aşırı bunaltıcı işler
 • Aşırı meşguliyet
 • Fiziksel acı: Sırt ağrısı, boyun ağrısı, bir kaza sonrası ağrı (önce şifa bulmak için dua gerekir)

 

Matta 8:24-27

Gölde ansızın büyük bir fırtına koptu. Öyle ki, dalgalar teknenin üzerinden aşıyordu. İsa bu arada uyuyordu. Öğrenciler gidip O’nu uyandırarak, “Ya Rab, kurtar bizi, yoksa öleceğiz!” dediler. İsa, “Neden korkuyorsunuz, ey kıt imanlılar?” dedi. Sonra kalkıp rüzgarı ve gölü azarladı. Ortalık sütliman oldu. Hepsi hayret içinde kaldı. “Bu nasıl bir adam ki, rüzgar da göl de O’nun sözünü dinliyor?” dediler.”

 

Hayatınızdaki fırtınaları ve dalgaları İsa Mesih’in adında azarlayın.  

Dua:

Sevgili Rab, İsa Mesih’in kanının altında iyi bir gece uykusu için dua ediyorum. Işığın çocuğu olduğumu ve Yaşayan Tanrı’nın çocuğu olduğumu ilan ediyorum. Bundan dolayı içimde ve çevremde hiçbir karanlık barınamaz. Uykum sırasında aklımda fırtınalar ve dalgalar ortaya çıkmasına izin vermiyorum. Esenlik Önderi İsa Mesih, bana rahat bir uyku vermen için seni aklıma ve yüreğime davet ediyorum. Senin adında dua ediyorum. Amin”

 

Şeytan hırsızdır ve uykumuzu bile çalmak ister

Neden mi? Çünkü uykusuzluk sağlığımızı, sevincimizi ve üretkenliğimizi etkiler.

 

Yuhanna 10:10

“Hırsız ancak çalıp öldürmek ve yok etmek için gelir. Bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.”

 

Şeytan uykumuzu nasıl çalabilir?

Şeytan pek çok olumsuz düşünceyi kucağımıza bırakıp bizi geçmişte yaşatarak, yüz yüze kaldığımız sorunları sürekli gündeme getirerek, sorunlarımızı büyütüp içimize korku koyarak ve daha pek çok şekillerle uykumuzu çalar.

 

Mükemmel uykunun asıl tedavisi Esenliktir

İyi bir uyku için İMAN, GÜVEN, ESENLİK birlikte çalışır

 

Yeşaya 26:3

Sana güvendiği için Düşüncelerinde sarsılmaz olanı Tam bir esenlik içinde korursun.

 

 • Şu mezmurlar sizin duanız olsun – Mezmur 91, Mezmur 27, Mezmur 121, Mezmur 23 (bu çalışma rehberinin sonunda daha fazla ayet bulabilirsiniz)
 • Tanrı’nın Sözü’nü dinleyin ve tapınma müzikleri dinleyin (enstrümantal müzik de dinleyebilirsiniz)
 • Uykunuz ve aileniz üzerinde İsa’nın kanını ilan edin
 • Dua edin ve uykunuzu RAB İsa Mesih’e teslim edin
 • Doğallığa önem verin: 1) kafeinli içeceklerden uzak durun / meşrubatlardan uzak durun, 2) uyumadan önce yemek yemeyin, 3) elektronik eşya kullanımınızı sınırlayın: Televizyon, telefon, tabletler, 4) gerilim, aksiyon, polisiye, korku ya da sizde üzüntü yaratan filmler izlemeyin, 5) Spor yapın: öğleden sonra ya da akşam yemekten sonra 15-30 dakika yürüyüş yapın.

 

“Berrak bir zihin huzurlu bir uyku demektir.”

-Charles Spurgeon

 

 

Uyku ile İlgili Ayetler

 

Korkusuzca yatar, Tatlı tatlı uyursun.”-Süleyman’ın Özdeyişleri 3:24

 

Yatar uyurum, Uyanır kalkarım, RAB destektir bana.

Mezmurlar 3:5

 

Esenlik içinde yatar uyurum, Çünkü yalnız sen, ya RAB,

Güvenlik içinde tutarsın beni.” Mezmurlar 4:8

 

…RAB sevdiklerinin rahat uyumasını sağlar.” Mezmurlar 127:2

 

Gölde ansızın büyük bir fırtına koptu. Öyle ki, dalgalar teknenin üzerinden aşıyordu. İsa bu arada uyuyordu.”  Matta 8:24

 

 “Ama beni dinleyen güvenlik içinde yaşayacak,

Kötülükten korkmayacak, huzur bulacak.”-Süleyman’ın Özdeyişleri 1:33

 

Bu nedenle içim sevinç dolu, yüreğim coşuyor, Bedenim güven içinde.”- Mezmurlar 16:9

 

 “Sana güvendiği için Düşüncelerinde sarsılmaz olanı

Tam bir esenlik içinde korursun.”-Yeşaya 26:3

 

O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır.”-Filipililer 4:7

 

O ayaklarının kaymasına izin vermez, Seni koruyan uyuklamaz. İsrail’in koruyucusu ne uyur ne uyuklar. Senin koruyucun RAB’dir, O sağ yanında sana gölgedir. Gündüz güneş, Gece ay sana zarar vermez. RAB her kötülükten seni korur, Esirger canını. Şimdiden sonsuza dek

RAB koruyacak gidişini, gelişini.”  Mezmurlar 121:3-8

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın