Kullanın ya da Kaybedin

 

İsa uzun bir yolculuğa çıkan soylu bir adam hakkında bir benzetme anlatmıştı, adam yolculuğa çıkmadan önce hizmetlilerini çağırmıştı (Matta 25:14-30). Birine beş para verdi, diğerine iki para verdi, bir başkasına on para verdi. Kendisine beş para verilen adam “parayı işletti” ve efendisinin parasını ikiye katladı. Kendisine iki para verilen de aynısını yaptı ve iki para daha kazandı. Bu iki hizmetli de kendilerine ne kadar çok ya da ne kadar az verildiği ile ilgilenmemişti. Sadece paraları işlettiler ve efendilerinin parasını ikiye katladılar.

Öte yandan üçüncü hizmetli efendisinden korktu ve yere bir çukur kazıp efendisinin verdiği parayı oraya gömdü.

Efendisi geri döndüğünde ilk iki hizmetliyi överek şöyle dedi, “Aferin, iyi ve güvenilir köle! Sen küçük işlerde başarılı olduğunu gösterdin, ben de seni büyük işlerin başına getireceğim. Gel, efendinin şenliğine katıl.”

Ama efendi üçüncü köleye şöyle söyledi, “‘Kötü ve tembel köle! Ekmediğim yerden biçtiğimi, harman savurmadığım yerden devşirdiğimi bildiğine göre paramı faize vermeliydin. Ben de geldiğimde onu faiziyle geri alırdım… Haydi, elindeki talantı alın, on talantı olana verin! Çünkü kimde varsa, ona daha çok verilecek ve o bolluk içinde olacak. Ama kimde yoksa, kendisinde olan da elinden alınacak. Şu yararsız köleyi dışarıya, karanlığa atın. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır.’ ”

Bu sözler belki de Kutsal Kitap’ta bir insan için en yüce övgüler ve en güçlü azarlama sözleridir – her ikisi de İsa’nın anlattığı bir benzetmede yer alır. Kulağa çok acımasız geliyor ama Tanrı’nın egemenliği böyle işler. “kimde varsa, ona daha çok verilecek… Ama kimde yoksa, kendisinde olan da elinden alınacak.”

Kullanın ya da kaybedin. Başarı aleminde bu gerçeğin karşılığı, yer çekimi kanununda olmak ya da olmamak kadar güçlüdür.

Pratik bir örnek vereyim. Günde beş mekik çeker ve her hafta bir kaç tane daha artırmaya çalışırsanız, kısa zaman sonra 200 mekik ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz. Ama bir kaç hafta mekik çekmeyi bırakın, günde beş mekik çekmek yeniden angarya haline gelecektir.

Ya da biraz paranız olduğunu düşünelim, ikiye katlayın bakalım ne olacak. Yer yıl 100 doları ikiye katlamanız demek 20 yılda 50 milyon dolara ulaşmanız anlamına gelecektir.

Kullanım Yasası ile ilgili en şaşırtıcı özelliklerden biri de sahip olduklarınızı kullandığınızda ve imanla ilerlediğinizde hayallerinize neler olacağını izlemektir. Çok geçmeden bir üst seviyeye geçersiniz ve Tanrı en gerçek dışı hayalleriniz için bile başarı verir.

Benim durumuma geri dönecek olursak, birkaç ay süren bir araştırmadan sonra o küçük televizyon istasyonunun sahibi ile tanışabildim. Mantık bir fiyat ile ödeme planı üzerinde çalışmamızla yeni televizyon istasyonu doğdu.

Sonrasında vizyon nasıl büyüdü! İlk yayınımız sadece 3-4 km öteye kadar ulaşabiliyordu bugün ise Amerika’da ve dünyada milyonlara ulaşıyor. Bu vizyonun devamında başka şirketler de kuruldu – hepsi sadece 70 dolar ile bir rüyadan ortaya çıktı.

Belki sizin hayaliniz köşede küçük bir yemek dükkanı açmak olabilir. Ama zamanı gelince kendinizi bir lokantalar zincirini idare ederken bulabilirsiniz.

“Bana olmaz” demeyin. Bunlar oluyor ve yine olacak.

 

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın