Kişisel Gelişimizini Devam Ettirin

Evliliklerde bulunan korkunç bir durum vardır. Kadın evde oturur, çocuklara bakar, evi temizler, çamaşırları yıkar, her gün yemek hazırlar ve kişisel olarak gelişme olanağına pek sahip olmaz.

Bu sırada erkek iştedir ve belki giderek bunaltan görevlerle uğraşıyordur. Zaman içerisinde kadının hayatında biraz değişim olabilir ve kocası da kişisel ve profesyonel gelişim gösterebilir.

Artık ikisi de farklı bir kişi olmuştur. Pek çok açıdan bu iyi bir şeydir. İnsanların zaman içerisinde değişmesi normaldir ve iyidir. Ancak doğru bir yaklaşımla ele alınmazsa anlaşmazlığa sebep olabilir.

Karılar ve kocalar anlayış ortamı oluşturmalıdırlar ve birbirlerinin gelişimlerine, yıllar içerisinde değişimlerine müsaade etmelidirler. Eşinizin 50 yaşında iken 25 yaşındaki gibi olmasını beklemeyin.

Birbirinizin ilgi alanlarını paylaşın. Eşinizin iyi niyetini kötüye kullanmayın ama iletişim kurmak için elinizden gelen her şeyi yapın öyle ki yeni deneyimler yaşayabilesiniz.

 

Karşılıklı saygı ve hayranlık temelinde bir ilişki kurun.Aynı zamanda birbirinizin kişisel ilgi alanlarına ve diğer entelektüel, ruhsal çalışmalara izin verin. Yükseköğrenim yapmaktan söz etmiyoruz ama Tanrı’nın size verdiği yeteneklerde ve armağanlarda büyümelisiniz.

 

Hayatınızda vermeniz gereken çok önemli kararlar için dua edin.Eşinizin hayatında Tanrı’nın bereketlerinin bir kaynağı olmayı sürdürdüğünüz sürece Tanrı’nın Ruh’u ikinizi birbirinize yaklaştıracaktır. Tanrı’nın gerçeklerini birlikte çalışıp öğrendiğinizde imanda büyüyeceksiniz.

 

Karılar ve kocaların iletişim kurması gerekir.Evlilikteki sorunların en üst sırasında “iletişim eksikliği” yer almaktadır. Eşler birbirleriyle konuşmak yerine televizyon izlerler ya da çocuklar oynarken gazete okumayı tercih ederler. Ailenin paylaşmak, dua etmek, birlikte Kutsal Kitap okumak ve İsa hakkında konuşmak üzere bir araya geldiği zamanlar olmalıdır.

Bunu özellikle küçük çocuklarınız varken yapmak daha kolaydır. Bunları uygulamaya çocuklar 2, 3, 4 yaşındayken başlayın. Onlara Kutsal Kitap okuyun, Kutsal Kitap’taki olayları anlatın, birlikte dua edin ve zihinleri henüz açıkken ve çocuklar öğrenmeye hevesliyken Tanrı’nın sözlerini anlatın. Küçük çocukları olan ebeveynlerin fırsatı daha çoktur.

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın