Kendine Güvensizlikten Özgür Olma

Kurtuluş Duası

Sevgili Rab İsa,

Alçakgönüllü bir yürekle huzuruna yaklaşıyorum. Yetersiz hissettiğim her konu için Senden özür dilerim. Rab İ sa, Senin gözünde öylesine değerliyim ki! Beni kıymetli kanınla tertemiz kıl ve ruhumdaki tüm kendine güvensizlik ve korku hislerini ortadan kaldır. Sen bana korku ruhu vermedin. Sen bana sevgi, cesaret ve sağlıklı düşünen bir akıl verdin. İşte şimdi tüm bu gerçekler üzerinde yerimi alıyorum. Tamamen senin yetkin altına giriyorum çünkü benim için mükemmel planların var.

Kutsal Ruh, gel ve her tür terkedilmenin, hayal kırıklığının, tacizin ve kendini değersiz görmenin köklerini bana göster ve bu kökleri hayatımdan tamamen yok et. Kutsal Kitap benim hakkımda ne söylüyorsa, ben oyum. Senin Söz’ün Gerçektir, ey Tanrım. Henüz daha ana rahmine düşmeden önce sen beni gördün. Beni kendi mükemmel benzerliğinde yarattın. Senin tarafından çok güzel bir çocuğun olarak yaratıldım ve sarsılmaz bir sevgiyle sevildim. Senin tarafından büyük bereketlerle bereketlendim ve Senin gözünde lütuf buldum. Senin öncelikli ilgi odağınım, senin için değersiz biri değilim. Ben göklere aitim, yerin derinliklerine değil. Tüm güvensizlik hisleri üzerinde İ sa Mesih’in adında özgürlüğümü ilan ediyorum. Teşekkürler, Rab İ sa! Gün be gün beni sende tut. Tüm görkemi, onuru ve övgüyü sana veriyorum! İ sa Mesih’in adında. Amin.

 

Mesih’teki Kimliğimizi Belirleyen Ayetler

Yaratılış 1:27

“Tanrı insanı kendi suretinde yarattı, onu Tanrı’nın suretinde yarattı. Onlarıerkek ve dişi olarak yarattı.”

 

Yaratılış 2:7

“RAB Tanrı Adem’i topraktan yarattı ve burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan varlık oldu.”

 

Yeremya 1:5

“Ana rahminde sana biçim vermeden önce tanıdım seni. Doğmadan önce seni ayırdım,Uluslara peygamber atadım.”

 

Romalılar 8:16

“Ruh’un kendisi, bizim ruhumuzla birlikte, Tanrı’nın çocukları olduğumuza tanıklık eder.”

 

1 Yuhanna 4:4

“Yavrularım, siz Tanrı’dansınız ve sahte peygamberleri yendiniz. Çünkü sizde olan, dünyadakinden üstündür.”

 

Mezmurlar 139:13-16

“İ ç varlığımı sen yarattın,Annemin rahminde beni sen ördün.Sana övgüler sunarım,Çünkü müthiş ve harika yaratılmışım.Ne harika işlerin var! Bunu çok iyi bilirim. Gizli yerde yaratıldığımda, Yerin derinliklerinde örüldüğümde,Bedenim senden gizli değildi. Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni; Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, Hepsi senin kitabına yazılmıştı.”

 

Yeremya 29:11

Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum” diyor RAB. “Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar.

 

Mezmurlar 139:1-18

“Ya RAB, sınayıp tanıdın beni. Oturup kalkışımı bilirsin, Niyetimi uzaktan anlarsın.Gittiğim yolu, yattığım yeri inceden inceye elersin, Bütün yaptıklarımdan haberin var. Daha sözü ağzıma almadan, Söyleyeceğim her şeyi bilirsin, ya RAB. Beni çepeçevre kuşattın,Elini üzerime koydun. Kaldıramam böylesi bir bilgiyi, Başa çıkamam, erişemem. Nereye gidebilirim senin Ruhun’dan, Nereye kaçabilirim huzurundan? Göklere çıksam, oradasın,Ölüler diyarına yatak sersem, yine oradasın.Seherin kanatlarınıalıp uçsam, Denizin ötesine konsam, Orada bile elin yol gösterir bana, Sağ elin tutar beni. Desem ki, “  Karanlık beni kaplasın,Çevremdeki aydınlık geceye dönsün.”  Karanlık bile karanlık sayılmaz senin için, Gece, gündüz gibi ışıldar, Karanlıkla aydınlık birdir senin için. İ ç varlığımı sen yarattın,Annemin rahminde beni sen ördün.Sana övgüler sunarım,Çünkü müthiş ve harika yaratılmışım.Ne harika işlerin var! Bunu çok iyi bilirim. Gizli yerde yaratıldığımda, Yerin derinliklerinde örüldüğümde, Bedenim senden gizli değildi. Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni; Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, Hepsi senin kitabına yazılmıştı. Hakkımdaki düşüncelerin ne değerli, ey Tanrı, Sayılarıne çok! Kum tanelerinden fazladır saymaya kalksam. Uyanıyorum, hâlâ seninleyim.”

 

Mezmurlar 139:23-24

“Ey Tanrı, yokla beni, tanı yüreğimi, Sına beni, öğren kaygılarımı. Bak, seni gücendiren bir yönüm var mı, Öncülük et bana sonsuz yaşam yolunda!”