İnsanlarla Çalışmayı Öğrenmek

 

Eğer başarı yolunda seyahat etmeye başladıysanız çok geçmeden başarının dördüncü ilkesini fark etmişsinizdir – insanlarla çalışmayı başarmanız gerekmektedir.

Müşterileri olmayan bir mağaza ya da cemaati olmayan bir kilise önderi, oyuncuları olmayan bir basket koçu düşünün. Bu mümkün değildir. Başarılı olabilmek için diğer şeylere ihtiyaç duyduğunuz kadar, insanlara da ihtiyacınız vardır.

Ancak insanlara ihtiyacınız olmasından çok, eğer gerçekten başarı istiyorsanız onlarla uyum içerisinde çalışmak mecburiyetindesiniz. İsa bu başarı ilkesinin temelini şu şekilde atmıştır, “Yine size şunu söyleyeyim, yeryüzünde aranızdan iki kişi, dileyecekleri herhangi bir şey için anlaşırlarsa, göklerdeki Babam dileklerini yerine getirir.” (Matta 18:19).

Benzer şekilde uyumsuzluğun da eşit derecede güçlü sonuçları vardır. “Kendi içinde bölünen ülke yıkılır. Kendi içinde bölünen kent ya da ev ayakta kalamaz.” (Matta 12:25). Birlik içerisindeki insanlar nasıl her şeyi başarabilirse, birlik içerisinde olmayan insanla da hiçbir şey yapamaz. Hiçbir güçleri yoktur. Bu nedenle eğer başarılı olmak istiyorsanız diğer insanlarla uyum içerisinde çalışmalısınız.

Elbette sizin için çok önemli ilkelerinizden taviz vermenizi söylemiyorum. Kişisel kanaatler olmadan herkes aslında birbirinden çok farklı değildir. Anlaşabildiğiniz noktalar belirleyin ve o alanlarda birlik olun.

Uyumlu Olmak

Öncelikle kendi kendinizle uyumlu olmalısınız. Kendi içerisinde bölünmüş bir ev nasıl ayakta kalamazsa kendi içerisinde bölünmüş bir kişi de ayakta kalamaz.

İsa, hiç kimsenin iki efendiye kulluk edemeyeceğini söylemiştir. Pek çok kişinin hiçbir zaman başarıya ulaşamamasının sebeplerinden biri de budur. Onlar içten bölünmüştür, aynı anda hem dünyasallığın hem de tanrısallığın peşinde koşmaktadırlar. Bunu böyle yapamazsınız. Sizi felç eder, hedeflerinizi bozar ve en sonunda sizi yok eder.

Eğer sorumluluklarınızda bölünmüşseniz, önce kendinizle uyum içerisinde olun. Tanrı’nın yaşamınız için olan isteğine dört elle sarılın ve kendi eylemlerinizi Tanrı’nın planları ve tasarıları ile uyumlu hale getirmeye kesin karar verin.

İkinci olarak, aynı beden içerisinde uyum olmalıdır.

Aile üyeleri birlik olduğunda aile yıkılmaz bir güçtür. Hayatta size yakın olan kişilere karşı direnmeyi bırakın ve henüz gerçekleşmemiş fırsatlar alemini ortaya çıkarmanızı durdurmayın.

En önemli uyum, Tanrı ile ve O’nun amaçları ile olan uyumdur. Bu konunda Tanrı’yı karar verme sürecinize duada bekleyerek dahil edin. Tanrı’nın tasarılarını ve amaçlarını bilebilmek için dua edin ve Tanrı’nın sizin yaşamınız için olan tasarılarının O’nun dünya için olan tasarıyla birebir örtüşsün diye dua edin. O’ndan bilgelik isteyin. Sizi korumasını isteyin. O’nun hedeflerini başarıyla gerçekleştirebilmeniz için Tanrı’dan lütuf isteyin.

Kendinizle, insanlarla ve Tanrı’yla uyumlu olduğunuzda ne olur, biliyor musunuz? Başarı bir nehir gibi çağlayarak akar.

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın