En Büyük Başarı

 

Daha önce de söz ettiğim gibi başarı, “saygıdeğer hedeflerin sürekli olarak yerine getirilmesidir.”

Yaşamınız boyunca pek çok değerli hedefin peşinden koşacaksınız ve pek çoğunu başaracaksınız. Sizin içinizdeki tam da yaşamın o enerjisi sizi gün be gün o hiç durmayan yarışta sürükleyecek.

Ancak yaşamınızı uğruna harcamaya değer pek çok hedefi başarmaya çalışarak geçirmek mümkündür, sadece bunlar kasırgadaki iskambil kartları gibi göz açıp kapayıncaya dek yok olabilirler.

İsa şöyle demişti, “İnsan bütün dünyayı kazanıp da canını yitirirse, canından olursa, bunun kendisine ne yararı olur?” (Luka 9:25). Bir kaç tane yüksek öğrenim yapabilirsiniz, evlenebilirsiniz, çok iyi çocuklarınız olabilir, başarılı bir iş kurabilirsiniz, içinde bulunduğunuz çevrede bir lider konumuna gelebilirsiniz, hatta ülkenin yöneticisi bile olabilirsiniz. Demek istediğim, kelimenin tam anlamıyla tüm dünyayı elde edebilirsiniz ama canınızı yitirirseniz, aslında hiçbir şey elde etmediniz demektir.

Tüm hedeflerimiz bu mutlak hedefin ışığında berrak bir şekilde görünmelidir – yani cennette İsa araçlığıyla ulaşmak. Mutlak başarı budur.

“Öyle yol var ki, insana düz gibi görünür, Ama sonu ölümdür.” (Süleyman’ın Özdeyişleri 14:12). Tanrı’ya giden yolu bildiğinizi düşünebilirsiniz ama kendi yarattığımız tüm yolların sonu bellidir – ölüm.

Gerçekte yaşamınız için bulabileceğiniz kalıcı esenliğin tek bir yolu vardır. İsa şöyle söylemiştir, “Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm. ” (Matta 11:28).

İsa çarmıh üzerinde canını feda ettiğinden dolayı, bizim için Tanrı’ya giden yol ve mezarın ötesinde bol sevinçle dolu bir yaşamı paylaşmanın yolu bellidir.

Tanrı’nın sizden istediği sadece şudur, içinize bakın ve günahın sizi Tanrı’dan nasıl ayrı düşürdüğünü görün. Ne kadar iyilik yaparsanız yapın ya da en kötü günahlardan kaçınırsanız kaçının bunlardan hiçbirinin kutsal Tanrı’nın önünde durabilmenizi mümkün kılmayacağını yüreğinizde anlayın. Ve günahlarımızın bedeli olarak İsa Mesih’in çarmıh üzerindeki ölümünü kabul edin. Böylece Tanrı Kendisini yaşamınızın Rab’bi olarak kabul etme kararını vermeniz aracılığıyla sizin aracılığınızla yaşayabilsin.

Bu kararı veren kişiler Elçi Pavlus gibi şu sözleri haykırabilir, “Mesih’le birlikte çarmıha gerildim. Artık ben yaşamıyorum, Mesih bende yaşıyor. Şimdi bedende sürdürdüğüm yaşamı, beni seven ve benim için kendini feda eden Tanrı Oğlu’na imanla sürdürüyorum” Galatyalılar 2:20).

Eğer aradığınız hayat bu ise – yani amaçla dolu, doyumla dolu ve Tanrı’nın size günah üzerinde zafer sağlayarak sizin yeterliliklerinizin de ötesinde O’na hizmet etme özgürlüğüne sahip olduğunuz dolu dolu bir yaşam arıyorsanız, şimdi İsa’yı yüreğinize davet edin.

Şöyle dua edebilirsiniz: “Rab İsa, ben kendi bildiğim şekilde yapmaya çalıştım ama hep beklediğimden az gerçekleşti çünkü hiçbir zaman sana izin vermedim; beni yaratan, beni seven ve benimle ilgili her şeyi bilen Tanrı’nın hayatımla ilgili tam kontrolde olmasına izin vermedim. Seni yaşamımın Rab’bi olarak ilan ediyorum ve tüm kalbimle günahlarım için öldüğüne, üçüncü gün ölümden dirildiğine iman ediyorum. Beni kurtardığın için şimdi ve sonsuzlarca Sana şükran borçluyum!”

Eğer bu duayı gerçekten tüm kalbinizle ettiyseniz, mutlak hedefinizi “sürekli devam eden bir kavrayışla” anlamaya başladınız – bu İsa Mesih’tir. Gerçek şu ki, İsa Mesih’in yüceliğinin ışığında biz aslında bir hiçiz. Yine de O’nunla başladığınız bu yolculuğun muhteşem sevinci şu ki, Tanrı size yeryüzünde yapmanız için çok belirgin işler verecek. İsa Mesih’teki imanınız rahatlamanız ve her bir uğraşınızda O’nunla başarılı olmanız için sizi özgür kılacaktır.

Eğer yukarıdaki duayı edip İsa Mesih’i yüreğinize davet ettiyseniz lütfen bizi arayınız, biz de sizin bu büyük sevincinize katılmak istiyoruz. Sizin için dua etmek ve sorularınızı yanıtlamak için her zaman buradayız. Ayrıca İsa Mesih’le ilişkinizde büyümenize katkı sağlayacak öğretişleri ve ek kaynakları size göndermek istiyoruz.

“Rab İsa Mesih’in lütfu, Tanrı’nın sevgisi ve Kutsal Ruh’un paydaşlığı hepinizle birlikte olsun.” (2 Korintliler 13:14).

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın