Egzersiz ve Dinlenme

Egzersiz en iyi doğal antidepresandır. Düzenli aerobik ya da daha fazla hareket etmek kaygı, depresyon, aşırı stres ve uykusuzluk belirtilerini hafifletebilir. Bazı araştırmalar düzenli aerobik yapmanın bir antidepresan ilaç kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Araştırma haftada en az 3 ile 5 gün yapılan yaklaşık 30 dakikalık bir egzersizin depresyon belirtilerini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Yine de tek seferde yapılan 10-15 dakikalık kısa süreli egzersizler de duygu durumunuzu kısa sürede iyileştirebilir.

Aktif bir yaşama sahip bireylerin daha iyi hissetmesine iki sebep vardır, düzenli egzersiz beyindeki belli duygu durum yükselten nöro-taşıyıcıların seviyelerini yükseltir ve stresi azaltıp stres hormonu kortizolu azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını gerçekleştirir. Endorfinler duygu durumunuzu yükselten, daha iyi uyumanızı sağlayan ve kas gerginliğinizi azaltan morfin benzeri bileşenlerdir.

Sorun, depresyon ve kaygı yaşayan pek çok hastanın evlerinden çıkmakta, işe gitmekte ve hatta küçük ev işlerini yapmakta bile zorlanmalarıdır. Şu sorunun yanıtını merak ederler, “Nasıl basit bir hareket programına ya da egzersiz programına başlayabilirim?” Bunu en basit haliyle hayatlarına yeni bir yük ya da yeni bir zevksiz iş olarak görürler.

Bu durumlarda derhal 5-HTP, L-tyrosine ya da SAM-e’ye başlanmasını tavsiye ederim. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora görünmenizi ve egzersiz yapabilecek kadar sağlıklı olduğunuz onayını almanızı öneririm. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı ya da yakın olduğunuz bir dostu – “ahbabınızı” – arayın ve sonra hoşunuza giden bir aktivite bulun.

Spor salonuna gitmek ya da ağırlık antrenmanı veya koşu bandı çalışması yapmak zorunda değilsiniz. Parkta, mahallenizde ya da güzel manzaralı bir yerde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hatta salon dansı yapmayı deneyebilirsiniz ya da en beğendiğiniz Televizyon programını kondisyon bisikletinde hareket ederken izleyebilirsiniz.

 

 

Yorulanı güçlendirir,

Takati olmayanın kudretini artırır.

YEŞAYA 40:29

 

Eğer yaptığınız egzersizi beğenmiyorsanız, devam etmeme ihtimaliniz yüksektir. Öyleyse hoşunuza giden bir egzersiz ya da etkinlik bulun. Aynı zamanda ulaşılabilir bir hedef belirleyin. Haftanın her günü egzersiz yapmaktansa, haftada üç gün ya da gün aşırı egzersiz yapın. Aradaki günlerde dinlenin. Günde sadece 5-10 dakika yürüyüş yapın ve giderek hem bu süreyi hem de yürüme hızınızı artırın. Bunu haftada 3 ila 5 gün 20-30 dakika olacak şekilde artırın.

Egzersiz zamanınızı bir yük olarak ya da yapmanız gereken bir şey olarak görmeyin. Hatırlayın, ne demiştik? “Gerekiyor”, “gerekli” gibi ifadeleri sözcük dağarcığımızda çıkartacağız; düzenli olarak egzersiz yapmanın sağlığınız için iyi bir fikir olduğunu düşünün. Egzersiz ile ilgili daha fazla bilgi için The Seven Pillars of Health adlı kitabımı gözden geçirebilirsiniz.

 

KUTSAL KİTAP TEDAVİSİ Sağlık Gerçekleri

Hedef kalp atışınızı bulmak

Kalp atış hızını ölçen bir cihaz satın almanızı ya da daha önce belirttiğim formülle kalp atış hızınızı hesaplamanızı tavsiye ediyordum ama şu anda modern egzersiz aletlerinin çoğunda kalp atış hızı göstergesi bulunmaktadır.

Ancak bu tür aletlere erişiminiz yoksa çok basit bir çözümüm var. Hedef kalp atış hızınızı bulmak için bir süre koşun; bu koşu sırasında şarkı söyleyemeyecek derecede nefes alıp verişiniz artmalı, öte yandan yanınızdaki arkadaşınızla konuşabilmelisiniz. Sohbet edemeyecek kadar hızlı koşuyorsanız yavaşlayın. Ama şarkı söyleyebilecek kadar yavaş yürüyorsanız, hızınızı artırın. Ayrıca sizinle aynı formda bir spor arkadaşı bulun. Bizim mahallede yürüyüş yapan çiftlere gözüm takıldı, erkek eşini çok geride bırakmış gidiyor. Zavallı kadıncağız da oflaya poflaya ona yetişmeye çalışıyor. Böyle bir durum hayatınıza daha fazla stres katacaktır çünkü egzersiz eğlenceli olmalıdır, bir angarya değil.

 

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ İŞLEVİNİ YENİLEMEK

Depresyon için olduğu kadar kronik kaygı durumu da yüksek kortizol seviyesi ile ilişkilendirilir. Kortizol, kronik ve katı bir stresle ilişkili olan bir stres hormonudur ve ayrıcı uykusuzluk, trunkal obezite, hafıza gerilemesi, hipertansiyon ve kemik erimesi ile de ilişkilendirilir.

Genellikle hastalarımın böbrek üstü bezi salgısı seviyelerinin yanı sıra hem kronik depresyon hem de kaygı durumlarını kontrol ediyorum ve sonra normal böbrek üstü bezi işlevini yenilemek amacıyla böbrek üstü bezi salgısını besinler ve şifalı bitkilerle destekliyorum. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Stress Less ve The Bible Cure for Stress adlı kitaplarımı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Don Colbert

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın