Düşüncelerimizi Sınamak

Depresyon ve kaygı ile ilgili on büyük yıkıcı düşünce kalıbını tanımladığımıza göre bu kalıpları fark etmeyi öğrenmeliyiz.

Bu düşünceleri pek çoğunu fark edebilirsiniz çünkü bunlar sizin uygulamakta olduğunuz düşünce yapılarıydı. Hiç fark etmeden önemsiz bir olay ya da durum karşısında kontrolü kaybedip kaygılanabilirsiniz ya da stres, depresyon, kaygı hissedebilirsiniz ve bu şekilde bir tepki vermemeniz gerektiğinin farkında da olmayabilirsiniz.

Bu düşünce kalıplarını fark edebilmek için öncelikle duygularınızla bağlantıya geçmeli ve düşüncelerinizin kaydına ulaşmalısınız. Duygularınızı gözlemleyerek hangi düşüncelerin ya da inançların kaygıyı tetiklediğiniz bulabilirsiniz. Ben bunları “düşünce tetikleyenler” olarak adlandırıyorum. Düşünce tetikleyiciler hemen hemen her zaman bir bilgisayar virüsüne benzer düşüncelerinizde kökleşmiş bu on yıkıcı düşünce kalıbı arasındadır. Bu ruhsal kaleyi yıkmanın birinci adımı bu tetikleyicileri belirlemektir.

Ayrıca düşüncelerinizi bir günlük olarak kaydetmek, depresyonda ve kaygılı hissettiğinizde aklınızda neler olup bittiğini kağıda kaleme tam olarak dökmek de faydalıdır. (Unutmayın, depresif ve kaygılı hisler sıklıkla bozucu düşünce kalıplarını düşündüğünüzü ya da travmatik bir olayı yeniden yaşadığınızı veya tekrarladığınızı gösterir).

Sonra günlüğünüze yazdığınız düşünceleriniz ile on bozucu düşünce kalıbını karşılaştırın. Günlüğünüzde belirlediğiniz olumsuz düşüncelere karşılık gelen Tanrı Sözü’ne uygun olumlu ilan sözlerini ikrar edin.

Ben bunu “yıkıcı düşünde kalıplarınızı hesaba katmak” olarak adlandırıyorum. Gördüğünüz gibi pek çok insan bu kalıplardaki düşüncelerinin doğru olduğunu düşünür çünkü bütün hayatları boyunca böyle düşünmüşlerdir. Ancak bu düşünce kalıplarını ve varsayımları sınamalısınız, yargılamalısınız, hapse atmalısınız ve sonra Tanrı’nın Sözü’yle yeniden programlamalısınız. Ne yazık ki çoğu Hıristiyan bunları yapmamıştır ve bu nedenle depresyon ve kaygı Hıristiyan olmayanlardan olduğu kadar Hıristiyanlarda da görülmektedir.

Ayrıca iyi bir bilişsel-davranış terapisti (CBT) bulmanızı tavsiye ediyorum, bu şekilde yıkıcı düşünce kalıplarını belirleyip değiştirmeyi güvence altına almış olursunuz. Genellikle hastalarımı bir CBT’ye yönlendiririm ve depresyon için olduğu kadar tüm kaygı bozukluğu türlerinde de hastalarımın bilişsel-davranış terapisinden son derece ciddi bir şekilde faydalandıklarını gördüm.

 

KUTSAL KİTAP TEDAVİSİ Duanız

Göksel Babam, Bugün beni depresyon, endişe ve kaygı döngüsünde kapana sıkıştırmış olumsuz düşünceleri yeniden programlamaya başlıyorum. Bu olumsuz düşünceleri Tanrı’nın Sözü’ne göre olumlu düşüncelerle değiştiriyorum. Yıkıcı bir düşünce olduğunda fark etmeme yardımcı ol ve hem beni hem de içinde bulunduğum durumu nasıl gördüğüne göre bu düşünceleri değiştir. Amin.

 

Kaynak: Don Colbert

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın