Depresyonun Ruhsal Etkenleri

 

SEROTONİN : “İYİ HİSSETİREN” KİMYASAL

Serotonin bir nöro-taşıyıcıdır ve nöro-taşıyıcılar beyin hücrelerinizin içindeki sinir uçları arasında bir kurye gibi çalışan kimyasallardır. Serotonin en üst seviyede bir beyin işlevi için son derece ciddi öneme sahiptir. Serotonin sakin ve rahat hissetmemize yardımcı olur; ayrıca atik, enerjik, mutlu ve dinlenmiş bir şekilde devam etmemizi sağlar.

Kronik ağrı, uzun dönem stres, uykusuzluk, düşük karbonhidratlı diyetler, aşırı egzersiz yapmak, hormonal düzensizlik durumlarında görülebilen düşük serotonin seviyeleri durumunda pek çok belirti ortaya çıkar, bunlar arasında uyku sorunları, kronik yorgunluk, şeker ve işlenmiş karbonhidrat isteği, haz eksikliği, asabiyet vb. bulunmaktadır. Bu durum bedeninizin en iyi şekilde işlev görmesine de sebep olacaktır.

Yasanı sevenler büyük esenlik bulur, Hiçbir şey sendeletmez onları. MEZMUR 119:165

 

Beynimizdeki Serotonin düzeyi duygu durumumuzu, uykumuzu, ağrı hissimizi, migren ağrılarımızı ve hatta iştahımızı bile etkiler. Bundan dolayı beynimizde yeteri düzeyde serotonin olmaması depresyona, endişeye, belli yiyecekleri (özellikle şekerli ve nişastalı yiyecekleri) arzulamaya, uykusuzluğa ve hatta belki fibromiyalji ve migren ağrılarına sebep olmaktadır. Serotonin eksikliği aynı zamanda kronik yorgunluk sendromuna, adet öncesi sendroma ve hatta doymama hastalığına sebep olabilmektedir. Araştırmacılar beyin görüntüleme teknikleri kullanarak depresyon yaşayan insanlarda serotonin yetersizliğini gözlemleyebilmişlerdir.

Araştırmacılar yarım yüzyıldan fazla bir süreden beri depresyon ile serotonin eksikliği arasında bir bağlantı olduğundan kuşku duymaktaydı ama günümüze kadar doğrudan bir görsel delil oluşmamıştır.

New York Devlet Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsü, Colombia Üniversitesi ve Pittsburgh Üniversitesi’nden doktorlar American Journal of Psychiatry’de bir çalışma yayımlamıştır. Bu çalışmaya göre en az iki hafta hiç ilaç kullanmamış majör depresyon hastası altı kişi, altı sağlıklı kişi ile kıyaslanmıştır. Beyinde serotonini serbest bırakan bir ilaç kullanan doktorlar önemli derecede serotonin artışı gözlemlemiştir. Bunun yanı sıra sağlıklı hastaların beyinlerinin hem sol hem sağ bölümlerinde metabolik etkinlikte düşüş gözlemlenmiştir ancak depresyonlu hastalarda böyle bir düşüş söz konusu olmamıştır.

Vücudunuzun yeterli serotonini salgılaması için besin takviyesi tavsiyelerimi 4. Bölümde anlatacağım. Ancak bu bölümü tamamlamadan önce size depresyonun ruhsal etkenlerini de açıklamak istiyorum.

 

DEPRESYONUN RUHSAL ETKENLERİ

Her tür depresyonun alışılagelmiş bir ruhsal parçası vardır – bu ruhsal parça, Tanrı’nın sevincinin hayatlarımızda bulunmamasıdır. Yüreklerimizde sevinç olmadan, Tanrı’nın yaşamlarımız için olan amacını yerine getiremeyiz. Ancak Kutsal Ruh’la dolu olduğumuzda düşünüşümüz giderek daha fazla Tanrı’nın düşünüşüne benzer ve iman sayesinde her şeyin mümkün olduğuna inanırız.

Yüreğiniz sıkılmasın. Tanrı’ya iman edin, bana da iman edin. YUHANNA 14:1

Tanrı sevincimizi tam kılacağını vaat etmiştir. “Bunları size, sevincim sizde olsun ve sevinciniz tamamlansın diye söyledim” (Yuhanna 15:11). Hayatımızdaki en iyi antidepresan ilacın Kutsal Kitap olduğuna inanıyorum. Aşağıdakileri uygulayarak Tanrı’nın vaatlerine güvenin ve O’nun coşkun sevincini yaşayın:

• Kutsal Kitap’ı her gün aksatmadan okuyun ve okuduğunuz ayetleri gün içerisinde derin derin düşünün.

• Her gün Tanrı’nın Kutsal Ruh’u ile dolun

• Kutsal Kitap ayetlerini ezberleyin

• Tanrı’nın Sözü’ne uygun düşünme tarzını pratik edin (Filipililer 4:8), ağzınızdan imanla dolu sözler çıksın, Tanrı’nın Sözü’ne aykırı düşünceleri söküp atın ve yüreğinizin minnettarlığını ifade edin.

Moralinizi bozmayın. Tanrı’nın sevinci ile dolmak ve hem depresyon hem de üzüntü ruhundan özgür olmak için dev adımlar atıyorsunuz.

 

Dua

Göksel Babam, Senin Sözü’nü derin derin düşündüğümde beni sevincinle ve büyük sevginle doldurmanı rica ediyorum. Ben bu kitabı okurken hayatımda uygulamam gereken noktaları göster, öyle ki depresyonu alt edebileyim ve sendeki bol, benim için arzuladığın sağlıklı hayatı yaşayabileyim. Aynı zamanda Kutsal Ruh’unla dolu olmak için dua ediyorum, bu şekilde bedenime, aklıma ve ruhuma şifa getirecek olan olumlu ve yaratıcı düşüncelere sahip olabileyim. Amin.

 

Kaynak: Don Colbert

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın