Çağlıklı Bir Diyet ve Çay

 

SAĞLIKLI BİR DİYET SEÇİN

İçerisinde bol miktarda meyve, sebze, tam tahıllar, kuruyemiş, tohumlar ve yağsız et bulunan dengeli bir beslenme düzeni oluşturun. Böyle bir diyet aşağıdaki gıdaları almanızı veya azaltmanızı engeller:

  • Yüksek şeker içeren yiyecekler – meşrubatlar, tatlılar, pasta, kek, kurabiye, şekerleme ve gevrekler
  • İşlenmiş gıdalar – açmalar, beyaz un, krakerler, cipsler, beyaz erişteler ve beyaz undan yapılan pek çok şey (hatta beyaz pirinç bile işlenmiş bir gıdadır)
  • Alkol, sigara ve kafein

The Seven Pillars of Health ve Eat This and Live! adlı kitaplar dengeli bir beslenmenin nasıl sağlanacağını anlatmaktadırlar.

 

Sana güvendiği için

Düşüncelerinde sarsılmaz olanı

Tam bir esenlik içinde korursun.

YEŞAYA 26:3

 

 

KUTSAL KİTAP TEDAVİSİ Sağlık Gerçekleri

Aşırı Kafein ve Şeker Kullanımı

Kahvenin her ne kadar diyabeti ve Alzheimer rahatsızlığını önlemek gibi pek çok faydası olsa da aşırı kahve tüketimi uyuyamama hastalığını, depresyonu ve kaygıyı daha da kötüleştirebilir. Aşırı şeker tüketimi de depresyon ile ilişkilidir. Çoğu Amerikalı yüksek şeker ve kafein içeren karbonatlı içecekler tüketir. Aşırı kafein ve şeker tüketimi bir süre sonra B vitamini kaybına, stres hormonunda yükselmeye ve uyku rahatsızlıklarına yol açacaktır. Bu besin bozuklukları aşırı kortizol ve yetersiz beslenme beraberinde bir süre sonra depresyona ve kaygıya yol açabilir. Eğer kahveyi öteki sağlık faydaları için içiyorsanız aşırıya kaçmamanın anahtar olduğunu unutmayın. Tüketiminizi azaltın ve stevia gibi doğal şeker seçeneklerini kullanın.

 

ÇAYIN FAYDALARI

Duygu durumu için önemli olan bir içecek yeşil çaydır. Yeşil çay tüm dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecektir. Yeşil çay binlerce yıldır Japon kültürünün bir parçası olmuştur.

Yeşil çay pek çok faydalı besin içerir ancak L-theanine adındaki bir madde insanı rahatlatan benzersiz bir amino asittir. Japonya 1964’te L-theanine kullanımını bebek gıdaları hariç onaylamıştır. Japonya’daki pek çok meşrubat, hatta çikletler bile theanine içerir. Kaygıyı hafifleten ek gıdalardan söz ettiğim 5. Bölümde theanine hakkında pek çok detay sunacağım.

Yıllar önce Finlandiyalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre günlük çay tüketimi ile (ne çayı olduğu fark etmez) depresyona yakalanma riski arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bu araştırmaya göre günlük çay tüketimi beş bardak ve üstü olan kişilerden hiçbiri depresyon yaşamamıştır.

 

Yeşil çay diğer çaylara ve kafeinli içeceklere kıyasla biraz daha az kafein barındırmaktadır. Uykusuzluk, depresyon ve kaygıya katkı sağlayabileceğinden dolayı aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalıdır; lütfen aşağıdaki kafein miktarlarını aklınızda tutun. Depresyon ve kaygıyı yenmeye çalışırken yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı ve siyah çay sınırlarından çıkmamanızı tavsiye ederim.

 

KAFEİN İÇERİK KARŞILAŞTIRMASI

İçecek Kafein Miktarı
Kahve (bir fincan 141 gr) 16 mg/oz
Siyah çay (bir çay poşeti) 5 mg/oz
Kola (1 kutu) 3.75 mg/oz
Oolong çayı (bir çay poşeti) 3.75 mg/oz
Yeşil çay (bir çay poşeti) 2.5 mg/oz
Beyaz çay (bir çay poşeti) 2 mg/oz
Kafeinsiz çay (bir çay poşeti) 0.5 mg/oz
Bitki çayı (bir çay poşeti) 0 mg/oz

 

Kaynak: Don Colbert

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın