Başarı Yasaları

 

Başarılı insanların rehberi olan dört ilke vardır, bu ilkeler neredeyse her tür girişimde her tür insan için işe yarar.

Birinci ilke: Elinde olanla başla

Hemen bir envanter yap. Maddi kaynaklarınızın azlığı sizi endişelendirmesin. Aslında en önemli iki kaynağınız elinizin altında: kafanız ve eliniz. Başlamanızı sağlayacak yaratıcı fikirler aklınızdan çıkacak ve sizi başarı yolculuğuna doğru götürecek. Ve elleriniz ise sizi hedeflerinize götürecek şeyi simgelemektedir – yani çok çalışmak!

1960 yılında şirketimiz kurduğumda bir hedefim vardı: Tanrı’nın yüceliği için bulunduğum şehirde bir televizyon istasyonu satın almak. Hemen bir envanter yaptım: Sadece 70 dolarım ve 1953 model DeSoto marka eski bir arabam vardı. Elemanım yoktu. Televizyon deneyimim yoktu. Kayıt yapmak için araç-gerecim bile yoktu!

Ama bir de nelere sahip olduğuma bakın: havadaki ses dalgalarını Esenlik Önderi İsa için istemek üzere bir Hıristiyan televizyon kanalı başlatmak için Rab’den bir söz. Aynı zamanda bana her zaman destek olan bir eşim ve üç çocuğum. Çok iyi bir öğrenim hayatı. Gençliğim. Sağlığım. Ama hepsinden de önemlisi, Kutsal Kitap’ı nasıl derinlemesine çalışabileceğimi ve dua edebileceğimi biliyordum.

Elimde olanlarla hedefimin peşine düştüm. Çok şükür, o ilk aşama çok büyük görünmüyordu. Örneğin, insanlara kart ya da mektup gönderip bizim için dua etmelerini rica etmek. İstasyonun eski sahibi hakkında uzun bir araştırma. Bankacılar ve avukatlarla iç karartıcı toplantılar. Ama ilerledim. Ve Tanrı da bereketledi.

Gördüğünüz gibi elinizdekilerin miktarı önemli değildir. Önemli olan, sahip olduğunuz şeyleri nasıl kullandığınızdır. Size ait olan sadece elinizdekileri kullanmaktır.

Bu, yapısal ve psikolojik bakımdan insan gelişiminin ve büyümesinin mutlak yasasıdır – sahip olduğunuzu kullanın, kullandıklarınız büyüyecektir. Ben bunu Kullanma Yasası olarak adlandırıyorum. Eğer sahip olduğunuz şeyi kullanırsanız çok geçmeden geriye dönüp baktığınızda başarı yolculuğunda önemli bir mesafe almış olduğunuzu göreceksiniz. Bu yolculuk büyük fırsatlar, büyük sorumluluklar ve büyük bir tatmin barındırır.

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın