Başarı Nedir?

Yeryüzünde yaşayan neredeyse herkes başarılı olmak ister. Bir konuda büyük olmak ister. Başkaları tarafından “en iyi” olarak anılmak ister. Hayatları bir şeye yarasın ister.

Ancak çoğu insan hayal ettikleri kadar başarılı olmaz. Neden? Bunun pek çok sebebi var ama çoğu insanın başarıya ulaşamamalarının sebebi başarının gerçekten ne olduğunu kavrayamamalarından ileri gelir.

En sade anlatımıyla başarı, değer içeren hedeflerin ileriye dönük süreklilikte gerçeğe dönüşmesidir.

Başarı, sadece bir hedefin bir sonuç noktasında gerçekleşmesi olarak açıklanamaz ama aynı zamanda bu hedefe ulaşma sürecidir. Aslında hayatın en ödüllü yanlarından biri, arzuladığınız hedeflerin peşine düştüğünüz zamanlardır.

Örneğin insanlar genellikle bir şeyin başlangıcını hayatın en heyecan verici anı olarak görür. Aşktan başka bir şeyi göremeyen yeni evli çiftler. Hiç para kazanmadan haftalarca hatta aylarca devam eden yine de şirkete yatım yapmaya devam eden iş ortakları. Bir gün dünyayı değiştirme tutkusuyla sınıfta ve kütüphanede uzun saatlerini harcayan öğrenci.

İşte bir şarkının sözlerinde de yazılı olduğu gibi, bu “yolculuğun verdiği sevinç” – başarı yolculuğunuzun başı ile sonu arasında gerçekleşen her şeyin şaşkınlığı.

Bu nedenle asla o mücadele anlarını yadsımayın. Mütevazı başlangıçları hor görmeyin. Çünkü zamanı geldiğinde sizin önünüzden gitmiş olan pek çokları gibi şöyle bir geriye bakıp en heyecanlı günler diyeceksiniz.

Başarı başarmaya değer hedeflerle başlar ve biter – bunun beraberinde bazı görevleri gerçekleştirme isteğiniz ve hayaliniz de olmalıdır.

Bir insanın sahip olabileceği pek çok başarmaya değer hedef vardır. Finansal olarak güçlü olmak, başlı başına esaslı bir hedef olmasa da yine de iyi bir hedeftir. Mutlu bir aile kurmak, iyi işleyen bir şirket kurmak, tüm insanlığa faydalı olacak bir ürün geliştirmek, devlet dairesinde insanlara hizmet etmek, tüm bunların hepsi başarmaya değer hedefler için bir örnektir.

Büyük bir ihtimalle şu anda aklınızda da “başarmaya değer” bir hedef var, yoksa bu yazıyı okumak ilginizi çekmezdi.

Öyleye nereden başlamalısınız? Öncelikle Tanrı’nın sizin için sahip olduğu hedefleri keşfederek ve sonra bu hedefleri hayatınızda giderek artan bir şekilde ileriye götürüp gerçekleştirmek için Tanrı’nın yüzünü sürekli olarak arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ve siz bu başarı serüveninde ilerlerken sonuçların süreci aklamadığını unutmayın. Gerçek başarı saygıdeğer amaçlar ve saygıdeğer eylemler ile açıklanır.

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın