Anne-Baba Çocuk İlişkileri

Her anne-babanın ve çocuğun arzusu hayatta mutlu olmak ve sevgi dolu, mutlu bir aile ilişkisi yaşamaktır. Yine de çatışma, isyan ve disiplin eksikliği, kafa karışıklığı ve endişe genellikle aile içinde hâkim olması gereken esenliği ve mutlu ilişkileri lekeler. Ailenin diğer üyelerine bu konuları açan kişi genellikle ilişkilerde “doğruluğu” yerine getirmek isteyen kişidir.

Tanrı’nın arzusu herkesin gerçeğin bilgisine erişmesi, kurtulması, yaşam gücüne kavuşması ve Mesih’teki tam doluluğa erişmesidir. Bu özdenetim gerektiren bir durumdur ve kişilerin birbirine boyun eğmesini gerektirir. Çocuklar için ise itaat öncelikle Rab’de yaşayan ebeveynlerine itaat etmek olmalıdır. İster anne-baba ister çocuk olsun, kişi daima diğerini kendinden üstün saymalı ve saygı göstermelidir (Romalılar 12:10).

 

KUTSAL KİTAP BU KONUDA NE SÖYLÜYOR?

“Size bildirdiğim bütün bu buyruklara iyiceuyun ki, size ve sizden sonra gelen çocuklarınıza sürekli iyilik gelsin. Böylece Tanrınız RAB’bin gözünde iyi ve doğru olanı yapmış olacaksınız.”

(Yasa’nın Tekrarı 12:28)

 

“Doğru ve dürüst bir babaya Sahip olan çocuklara ne mutlu!”

(Süleyman’ın Özdeyişleri 20:7)

 

“Ey çocuklar, Rab yolunda anne babanızın sözünü dinleyin. Çünkü doğrusu budur. “İyilik bulmak, yeryüzünde uzun ömürlü olmak için annene babana saygı göstereceksin.” Vaat içeren ilk buyruk budur.”

(Efesliler 6:1-3)

 

“Ey çocuklar, her konuda anne babalarınızın sözünü dinleyin. Çünkü bu Rab’bi hoşnut eder. ”

(Koloseliler 3:20)

 

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın