Ailenizde İyi İlkeler Oluşturun

Her zaman Tanrı ile ilişkiniz her şeyden önce gelmelidir. Öncelikle Tanrı’nın egemenliğini arar ve Tanrı’ya zaman ayırırsanız, size her şey bağışlanacaktır (bkz. Matta 6:33). Evlilikte başarılı olmak için hem kadın hem erkek kendileri Rab’le özel dua hayatına sahip olmalıdırlar.

İsa’da kalmamamız için bizi uzaklaştırmaya çalışan pek çok baskı bulunmaktadır. Eğer zengin bir dua hayatınız varsa, Tanrı’yla sohbet ediyorsanız ve o da size konuşuyorsa ve Kutsal Kitap’ı okuyup ayetlerini derin derin düşünüyorsanız – ne kadar zor olurlarsa olsun – bu baskılarla başa çıkabilirsiniz. Eğer Tanrı’nın Ruhu’nun yönetimi altındaysanız sizi hiçbir şey sarsamaz. Eğer Tanrı’nın Ruhu’nun yönetimi altında değilseniz, hayatınız, aileniz, çocuklarınız, işiniz ve çevrenizle ilişkileriniz asıl temelini yitirmiştir.

 

İkinci Önceliğiniz Aileniz Olmalıdır.Ve aileniz içerisinde de önceliğiniz eşiniz, bundan sonra da çocuklarınız olmalıdır. Eşler arasında sevgi dolu, besleyici, istikrarlı bir ilişki varsa, çocuklar daha güvende ve korkusuz hisseder.

Ve ailenizin Rab’den sonra geldiği için zorlanacağını düşünmeyin. Tanrı’ya itaat ettiğinizde ailenizle zamanınızı yönetecek ve bereketleyecektir.

 

Üçüncü önceliğiniz işiniz olmalıdır.İşinizi hiçbir zaman Tanrı ile ilişkinizin ya da ailenizin üstüne koymamalısınız. Bunun uygulaması zor olabilir, özellikle de işine karşı yüksek bir adanmışlık duyanlar için.

Ancak başarılı aileler bu öncelik sıralamasını keşfetmişlerdir. Eski Amerikan başkanı eşlerinden Barbara Bush 1990’da bir üniversitede kadınlara yönelik yaptığı konuşmada şunları söylemiştir: “Hayatınızın sonunda bir sınav daha bitirememenin, bir daha kazanamamanın ya da bir iş daha tamamlayamamanın pişmanlığını duymayacaksınız ama eşinizle, çocuklarınızla, bir dostunuzla, annenizle-babanızla geçirmediğiniz zamanların pişmanlığını duyacaksınız.”

“Bir aile olarak sizin başarınız, bir toplum olarak bizim başarımız Beyaz Saray’da alınan kararlara dayanmaz, evinizde olanlara dayanır.”

Bunlar ne etkileyici sözler! Kutsal Kitap şöyle bir soru sorar, İnsan bütün dünyayı kazanıp da canını yitirirse, canından olursa, bunun kendisine ne yararı olur?(Luka 9:25). Bunun gibi insan hayatında “başarı üstüne başarı” kazansa ama ailesini kaybetse, çocuklarının asi bir genç olarak büyüdüğünü görse ya da hayatı bir boşanma ile darmadağın olsa, bunun kendisine ne yararı olur?!

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın