Vizyon: Büyük Resim

Uzun yıllar önce, hedeflerine ulaşmak için mücadele eden bir liderle buluşmuştum. Tükenmişlik sınırında ve yorgundu. İşini bırakmanın, daha az stresli bir yerde çalışmanın vakti geldiğini düşünüyordu. İşte konuşmamızdan bir kesit:

Ben: Nasıl gidiyor?
Lider: Çok yorgunum; Çok çalışıyorum.
Ben: Ne yapıyorsun?
Lider: Her şey! Adını sen koy; Her şeyi yapıyorum.
Ben: Neyi başarmaya çalışıyorsun?
Lider: Ne demek istedin?
Ben: Büyük Resim! Vizyonun nedir?
Lider: Bilmiyorum. Sadece yapılması gereken her şey üzerinde çalışıyorum.
Ben: Neyi başarmaya çalıştığını bilmiyorsan, neyin yapılması gerektiğini nereden biliyorsun?
Lider: İyi bir soru. Bana yardımcı olabilir misin?

Vizyon Açıklaması Nedir?
Birçoğumuz Süleyman’ın Özdeyişlerindeki şu ayeti biliriz 29:18, “Tanrısal esinden yoksun olan halk, Sınır tanımaz olur.” Yani vizyonsuzluk sizi mahveder. Lider arkadaşım, başarmaya çalıştığı şeyle ilgili hiçbir vizyona sahip değildi ve hızlı bir şekilde, yapılması gereken her şeyi yaparak tükeniyordu.Vizyon, bir ürünün tamamlanmış resmidir. Yaptığınız şeyi bitirdiğinizde başarmış olmanız gereken şeklidir. Bunu tamamlamak yıllarca, hatta ömür boyu çalışmanızı gerektirecek kadar uzun sürebilir.
Benim vizyonumu “Cesur liderlerin geleceklerini tamamıyla yaşaması” cümlesi açıklar. Görebildiğiniz gibi, hayatımın geri kalanında bu vizyon üzerinde çalışabilirim; çünkü her zaman cesaretlendirilmek ve Tanrı tarafından verilmiş amacı (geleceği) keşfetmek için yardıma ihtiyaç duyan liderler olacaktır.

Vizyon Açıklamanızı Nasıl Yazarsınız?
Bir vizyon açıklaması çok kişiseldir. Tanrı’nın sizi kim olmanız için yarattığını anlamakla başlar ve neyi yapmanız için sizi yarattığı konusunu da dahil ederek devam eder. Bu işlem birkaç adım içerir:

 1. Dua edin, Tanrı’dan kim olduğunuzu açıklamasını isteyin.
 2. Tanrısal değerlerinizi, kişiliğinizi, armağanlarınızı, becerilerinizi ve yeteneklerinizi tanımlayın.
 3. Tanrı’nın sizi yarattığı kimlik konusunda samimi ve rahat olun.
 4. Dua edin ve ne olabileceğine dair resmi görmek konusunda yardım etmesi için Tanrı’ya sorun.
 5. Kutsal Kitabı okuyun. Çünkü Kutsal Kitap öyküleri ve kutsal metinler, Tanrı’nın size söylediği şeyleri desteklemektedir.
 6. Resim netleştikçe, anahtar kelimeleri not edin.
 7. Bir vizyon bir dönem için olabilir; sonrasında yeni bir vizyon için Tanrı’nın yüzünü aramaya hazır olun.
 8. Açıklamanızı ezberleyin; böylece, kendinize arada hatırlatırken başkalarına da Tanrı’nın sizi neyi başarmanız için yarattığını anlatabilirsiniz.

Bir Vizyon Açıklaması Ne Yapar?
Bir vizyon açıklaması, Tanrı’nın sizi olmanız için yarattığı kişi olarak, ne yapmanızı istediğini belirlemenize yardımcı olur. Her birimizin kişilikleri, ruhsal armağanları, özel yetenekleri ve kabiliyetleri vardır. Kendimizin bu yönlerini bilmek O’nun tasarımının sadece bir parçasıdır. O, dünyadaki amacını yerine getirmemiz için bu parçaları nasıl kullanacağımızı bilmemiz ve anlamamız gerektiğini düşünüyor. Dünyadaki amacını yerine getirmekteki rolümüz, O’nun bize verdiği vizyonudur. Vizyon açıklamanız şimdiki rolünüzü tanımlar.

Bir takımla çalışırken, liderin vizyonu ekibin çalışmalarını birleştirir. Her takım üyesinin takım liderinin vizyonu altında bir alt vizyonu vardır. Birkaç yıl önce bir hizmet ekibi ile çalıştım. Takım lideri kayıplara ve haklarını savunamayanlara müjdelemek konusunda hizmet eden muhteşem bir vizyona sahipti. Her bir takım üyesiyle Tanrı’nın ona vermiş olduğu vizyonu başarmakta hem takım olarak hem de birey olarak nasıl çalıştıklarını gördüğünü paylaştı. Takım liderlerinin vizyonunu desteklemek için kendi Tanrı-vergisi vizyonlarını keşfettiklerinde, bu büyük vizyon heyecan ve bir birlik doğurdu. Birkaç ay içinde, iki takım üyesi vizyonlarının takım liderinin vizyonunu desteklemediğini fark etti. Çok sayıda dua ve danışmanlığın ardından, bu iki takım üyesi kendi istekleriyle bu takımdan ayrıldılar; böylece liderin vizyonunu olumsuz yönde etkilememiş oldular. Takımda kalsalardı, rakip vizyonları takımda çatışmaya neden olacaktı ve Tanrı’nın çalışmasını engelleyecekti.

Göz önünde bulundurulması gereken sorular:

 1. Tanrı’nın yaşamınız için olan vizyonu nedir?
 2. Tanrı tarafından verilen değerinizin, kişiliğinizin, armağanlarınızın ve yeteneklerinizin faydasını nasıl görürsünüz?
 3. Tanrı, vizyonunuz hakkında ne bilmenizi istiyor?
 4. Tanrı vergisi vizyonunuz hakkında ne kadar tutkulusunuz?

Dr. Kim Jessie, DMin
Her Hakkı Saklıdır!