Evinizde Disiplin Oluşturun

Şöyle bir söz vardır, bir çocuğu gitmesi gereken yolda eğitirsen yaşlansa bile o yoldan ayrılmaz (bkz. Süleyman’ın Özdeyişleri 22:6).

Pek çok kişi, bir çocuğun 6 ya da 7 yaşlarına kadar eğitilmesiyle yaşlandığında bile aldığı bu öğretileri bırakmayacağını söyler. Bunun anlamı şudur: çocuklarınızın kolay etkilenir, sevecen ve yumuşak olduğu bu dönemde ilginizi, sevginizi ve özellikle Tanrı Sözü’nü bir yağmur gibi onların üzerine yağdırmanız gereken zamandır. Bunu doğru yaptığınızda, Tanrı’nın Sözü’ne boyun eğdiğinizi görecekler ve çocuklar buna karşılık olarak Tanrı ilkelerini bir hayat ölçüsü olarak belirleyeceklerdir.

 

Çocukları küçükken disiplin etmek onların İsa Mesih’e gelmelerini sağlamaktırçünkü çocuklar İsa Mesih ile kişisel bir iletişim kurduklarında, Tanrı’nın Ruhu onları koruyacaktır ve maruz kaldıkları tüm baskılara rağmen onları hayata hazırlayacaktır.

Ama evde şunu görmeliler: güçlü iman, Tanrı Sözü’nü anlayan anne-baba ve Kutsal Kitap’ı çocuklarına okuyup öğretmek isteyen ebeveynler. İşte bu nedenle ebeveynler Kutsal Kitap’ın buyruklarını yüreklerine yerleştirmeliler.

Eğer uydu ya da kablolu televizyon yayınına abone olursanız, bazı kanalların evinize girmemesini sağlamalısınız. Kaçınmanız gereken aşırı cinsellik ve kirli bir dildir. Çocuklarınız henüz bu türden görsel bir denenmeyi ve bunların kendisine aşılanmasını kaldırabilecek durumda değildir. Bu dünyada neler olduğuna, günahın sonuçlarının neler olduğuna ve televizyonda gösterilenlerin gerçek hayattan ne kadar çok uzak olduğuna dair çocuk ve ebeveynleri arasında tam bir anlayış olması gerekir.

Kaynak: Pat Robertson

 

Duaya Mı İhtiyacınız Var?

Buraya Tıklayın